AĞIZ KOKUSU

Ayazağa Derman Tıp Merkezi - Ağız Kokusu

 

 Ağız kokusu toplumda yaygın olarak görülen şikâyetlerden biridir. Bu şikâyetin nedenleri başında diş ve dişeti problemleri gelmektedir. Kötü ağız hijyeni, dişeti hastalıkları, dil yüzeyi, gıda artıkları, diş çürüğü, ağız kuruluğu, uyumsuz dolgu ve diş protezleri, ağız kanseri ve boğaz enfeksiyonu nedenlerin başında sayılır. Diyabet (şeker hastalığı), böbrek ve karaciğer hastalıkları, kullanılan ilaçlar gibi sistemik problemler de ağız kokusuna yol açar.

 Ağız kokusu patolojik nedenlerden ortaya çıkabildiği gibi patolojik olmayan durumlarda da görülebilir. Yalancı ağız kokusu alınan yiyeceklere(soğan, sarımsak) veya kötü alışkanlıklara(sigara, alkol) da bağlıdır. Geçici bir durumdur. Etken maddenin alınmasından belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Patolojik bir etkene bağlı olan ağız kokusu ise etken ortadan kaldırılarak tedavi edilir.

  Ağız kokusu;

Ø  Çürük dişlerin tedavisi

Ø   Uyumsuz dolguların yenilenmesi

Ø   Eski veya uyumsuz kron-köprülerin değiştirilmesi

Ø   Dişeti iltihabının tedavisi (diş taşı temizliği, dişeti kanamasının giderilmesi)

Ø   Ağız kuruluğu varsa su tüketiminin artırılması

Ø   Günlük ağız bakımının sağlanması

Ø   Çinko içeren şekersiz sakız veya gargaraların kullanılması

Ø  Dil yüzeyinin fırçalanması

gibi çeşitli uygulamalarda giderilir.

 Sosyal ilişkileri yakından ilgilendiren ağız kokusu kişinin kendine güveninin artması açısından da önemlidir. Fiziksel bir sorun gibi algılansa da diş ve dişeti hastalıklarının bir belirtisi olduğundan bu şikâyete sahip bireylerin mutlaka diş hekimine başvurması tedavinin ilk adımı olacaktır.