OBEZİTEYLE SAVAŞIYORUZ

Ayazağa Derman Tıp Merke-ziObozite

Obezite, başta kalp damar hastalıkları ve diyabet olmak üzere birçok hastalığın temelini oluşturan ciddi bir sorundur.  Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezite; dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artış göstermeye devam ediyor. Peki, hayatımıza yapacağımız ufak dokunuşlarla bu kötü gidişe dur demek mümkün mü?

Sonu gelmeyen yasaklar yerine sağlıklı beslenme davranışı kazandırmak adına yapılacak küçük yaşam tarzı değişiklikleri sizleri fazla kilolarınızdan kurtaracak ve formda kalmanıza katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı Zayıflamanın Altın Kuralları

Sağlıklı zayıflama alışverişle başlar: Alışverişe tok karnına çıkın. Bu durum alışveriş sırasında daha kontrollü olmanızı ve sadece ihtiyacınız olan besin maddesinin ihtiyacınız olduğu miktarda alınmasını sağlar. Ayrıca alışveriş sırasında sebze ve meyvelerden mümkün olduğunca küçük olanlarını seçmeye çalışın.

Yemeğinizi yavaş yemeye özen gösterin: Tokluk hissinin yaklaşık 20 dakika sonra beyne ulaştığı bilinmektedir. Yavaş yemek, bu sürede fazladan enerji alımından uzak durmamızı sağlayacaktır. Yemek yerken kendinizi yavaşlatmak için; besinleri küçük lokmalar halinde alın ve iyi çiğneyerek tüketin, ağzınızdaki lokmanın biri bitmeden ikinci bir lokmayı ağzınıza almayın, 2-3 lokmada bir kaşığınızı/çatalınızı bırakıp bir nefes alın ve çevrenizdekilerden de yavaş yemek yiyerek size eşlik etmelerini isteyin.

Stres beslenmenizi etkiliyorsa: Stres anında yiyeceklere sarılmak yerine su içmeyi tercih edin. Ayrıca böyle durumlarda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak yeni uğraşlar edinin.

Ara öğün yapın: Ara öğünlerde yapılan küçük sağlıklı atıştırmalar ana öğünlerde daha kontrollü yemek yemenizi sağlayacağından kilo kontrolünde son derece önemlidir. Örneğin; bir meyve yanında bir su bardağı kadar yarım yağlı süt veya yoğurt iyi bir ara öğün tercihi olabilir.

Yürüyün: Obezitenin ortaya çıkmasında yediklerimiz kadar hareketsiz bir yaşam tarzı da etkilidir. Kısa mesafelerde yürümeyi tercih etmek, mümkün olduğunca asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi küçük değişiklikler fazla kilolarınızdan kurtulmanıza önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Su için: Vücudunuzdaki sıvı dengesini normal düzeyde tutmak için mutlaka 8-10 bardak su için. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa kendinize su içmeyi hatırlatın. Örneğin çalışma masanızda veya yatağınızın başucunda su bulundurmaya özen gösterin.

 Belki de en önemlisi; fazla kilolardan korunmak için sofradan tam doymadan kalkmayı kendinize alışkanlık haline getirin.