AŞIRI TERLEME - HİPERHİDROSİS

Ayazağa Derman Tıp Merkezi - Aşırı Terleme

Hiperhidrozis adı verilen   "aşırı terleme"  rahatsızlığı,   normal terleme dışında çok aşırı terleme durumuyla karşı karşıya kalınmasıdır. El ve ayaklar sürekli ıslak olduğundan bu kişilerde sosyal aktivitelerden -  çevrelerden uzaklaşma görülmektedir.

Terleme olayı vücudun kendi ısısını dengede tutmak için geliştirdiği otokontrol ve kendini koruma refleksidir. Normal fizyolojik bir olay olan terleme, sadece ortamın aşırı sıcak olması durumunda değil, egzersiz ve spor yapılırken,  stres ve heyecan durumlarında da terleme oluşabilmektedir.

Vücudumuzdaki sempatik sinir sistemi vasıtasıyla oluşan terleme, vücudun aşırı sıcaklığa otomatik olarak verdiği tepkiler ve bazı enzimlerin bu tepkileri sinir hücrelerine iletmesi ve beynin terleme sinyali göndermesiyle oluşmaktadır. Bazen hiç bir dış uyaran veya terlemeyi oluşturucu sebep bulunmasa bile, beyin tarafından ter bezleri uyarılabilmektedir. Günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilen bu duruma aşırı terleme veya tıbbi terimle hiperhidrozis adını veriyoruz.

Aşırı terleme sebepleri nelerdir?

Aşırı terleme nadir görülen bir rahatsızlıktır.  Birkaç belirli durum dışında aşırı terlemenin sebepleri tıbben tam anlamıyla bilinememektedir. Aşırı terleme genellikle ergenlik çağlarında başlar ve rahatsızlık bazen ömür boyu devam eder. Sinirlilik-asabiyet, stres ve kaygı durumları aşırı terleme rahatsızlığını artırmaktadır. Tiroide büyümesi olan kişilerde, bazı psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar, kadınlarda menapoz durumu, obezite ve şişmanlık rahatsızlıkları, diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar ile bir takım enfeksiyonlar da aşırı terlemeyi tetiklemektedir.

Nasıl tedavi edilir, tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşırı terlemede genellikle ilaç, iyontoforez yöntemi, Botox yöntemi veya Cerrahi yöntemlerle ter bezlerinin alınması veya klipsli ETS cerrahi operasyonu uygulanmaktadır

İlaç tedavisi olarak, sakinleştirici ve antikolinerjik (atropin) tarzı ilaçlar geçici olarak terlemenin önlenmesinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda uygulanan terleme önleyici spreyler (alüminyum bileşikleri )  kullanılmaktadır. 

 İyontoforez metodu ile aşırı terleme tedavisinde ise terlemeden şikâyetçi olunan vücut kısımlarının, içerisinde elektriği- galvanik akımı ileten bir sistemin yer aldığı su dolu küvete yatırılması sağlanır. Bu yöntem,  el ayak ve koltuk altı terlemelerinde kullanılmaktadır.  Bu bölgelere düşük şiddette elektrik akımı verilerek ter bezi hücrelerinin iyon transferiyle salgısı reglle edilmeye çalışılır. 

İyontoforez metodu merkezimizde uygulanmaktadır.  Ortalama tedavi süresi 2-3 ay, haftada ortalama 3 seans ve her seans ortalama 20 dakika sürmektedir. 

Botoks tedavisi de aşırı terleme tedavisinde uygulanan diğer bir popüler yöntemdir.

Ter bezlerinin tamamen çıkarılması operasyonları da uygulanan alternatif tedavilerdendir.

Aşırı terlemeye bitkisel çözüm denilince ilk olarak akla gelen bitki adaçayıdır.

Bal ve limon eklenerek günlük olarak sabah ve akşam vakitlerinde 2 şer kez tüketilen adaçayı sayesinde aşırı terleme sorununun zamanla azaldığını hissedeceksiniz. Adaçayı içerisinde bulunan bir takım bitkisel yağ asitleri, terleme hücrelerine etki ederek aşırı ve gereksiz ter salgısının salgılanmasını engellemektedir.